2010ж 19.10. №593

Қазақстан Республикасы жалпы бiлiм беретiн оқу орындарының сынып оқушылары арасында математика, физика, химия және биология бойынша Президенттiк олимпиада өткiзу жөнiндегi Қазақстан Республикасы Президентi Н.Ә. Назарбаевтың 2008 жылғы 3 шiлдедегi № 01-25.158 тапсырмасын орындау үшiн, «Қазақстан Республикасы жалпы бiлiм беретiн оқу орындарының сынып оқушылары арасында математика, физика, химия және биология бойынша Президенттiк олимпиаданы өткiзу туралы» Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2008 жылғы 16.10 № 573 бұйрығы негiзiнде және табиғи-материалдық пәндер саласындағы дарынды балалар мен шығармашылық жастардың қолдауын және дамуын қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:

  1. 2010 жылдың 29-30 қазан аралығында жалпы бiлiм беретiн оқу орындарының 11 сынып оқушылары арасында математика, физика, химия және биология бойынша Президенттiк олимпиадасы ұйымдастырылсын және өткiзiлсiн.
  2. Қосымшалар бекiтiлсiн:
    • Президенттiк олимпиаданы ұйымдастыру және өткiзу бойынша ұйымдастыру комитетiнiң құрамы;
    • Президенттiк олимпиаданы ұйымдастыру және өткiзумен байланысты тапсырмалардың тiзiмi.
  3. Аудандық және Петропавл қаласы бiлiм бөлiмдерiнiң бастықтары, облыстық бiлiм мекемелерiнiң жетекшiлерi:
    • 2010 жылдың 20.10 дейiн белгiленген нысан бойынша олимпиадаға қатысу үшiн СҚ ПКБА және ҚДИ-на ұсыным берсiн;
    • Петропавл қаласына олимпиадаға қатысушылардың және команда жетекшiлерiнiң уақытында келуiн қамтамасыз етсiн (29 қазан –келу күнi, 30 –қазан кету күнi).
    • Әрекеттегi заңнамаға сәйкес олимпиадаға қатысушылардың және команда жетекшiлерiнiң iссапар шығындары төленсiн (жол шығындары, тұруы, тамағы).
  4. Петропавл қаласы бiлiм бөлiмiнiң бастығы (Бекенев Б.А.) №17 ұлттық өркендеу орта мектеп-кешенi базасында Президенттiк олимпиаданы өткiзу үшiн тиiстi жағдайларды қамтамасыз етсiн;
  5. Солтүстiк Қазақстан педагог кадрлардың бiлiктiлiгiн аттыру және қайта даярлау институты директорының м.а. (А.Қ. Қарабатырова):
    • М.Қозыбаев атындағы СҚМУ профессорлық оқыту құрамынан пәндiк комиссияларды құрсын (келiсiм бойынша);
    • пәндiк конкурстарға әдiскерлердi бекiтсiн;
    • олимпиада қатысушыларын кеңсе тауарларымен қамтамасыз етсiн (дәптер, қалам, қағазбен);
    • олимпиадаға қатысушылардың тұратын және олимпиада өтетiн жерлерде кезекшiлiктi ұйымдастырсын;
    • олимпиада жеңiмпаздарын және жүлдегерлерiн марапаттау үшiн дипломдарды дайындасын;
    • Президенттiк олимпиаданың ашылуы мен жабылуын ұйымдастырсын.
  6. Өңiрлiк дене тәрбиесi оқу-әдiстемелiк және АӘД орталығы (Д.Қ. Шәкенов) олимпиадаға қатысушыларды МАИ-мен алып жүрудi үйлестiрсiн.
  7. Облыстық балалар мен жасөспiрiмдердiң шығармашылық орталығының директоры (В.Ф.Новик) олимпиадаға қатысушылардың жайғасқан орындарында 29.10.10 демалыс кешiн өткiзсiн.
  8. Ә.Досмұхамбетоа атындағы дарынды балаларға мамандандырылған гимназия-интернатының директоры (Г.Ж.Төкенова) қатысушыларды жайғастыру және тамақтандыруға арналған жағдайларды жасасын.
  9. Облыстық жетiм балаларға арналған мектеп-интернаттың, СҚ ПКБА және ҚДИ жетекшiлерi (Р.Ж.Кәкпенов, А.Қ. Қарабатырова):
    • олимпиадаға қатысушыларға қызмет көрсету үшiн автобус ұсынсын.
  10. Балалардың өмiрi мен денсаулықтарына жауапкершiлiк бiлiм бөлiмдерiнiң бастықтарына және облыстық бiлiм мекемелерiнiң директорларына жүктесiн.
  11. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бiлiм басқармасы бастығының орынбасары Ш.Т. Кариноваға жүктелсiн.

Бастық: Т. Әбiлмәжiнов

Бiлiм басқарамасының
19.10.2010 жылғы № 593
бұйрығымен бекiтiлген

III Президенттiк олимпиадасын жалпы бiлiм беретiн мекемелерде 11 сыныптарда математика, физика, химия, биология бойынша дайындау және өткiзу бойынша ұйымдастыру комитетiне және басқа да бiлiм қызметкерлерiне берiлген тапсырмалардың
ТIЗIМI

Каринова Шолпан Танатқызы

Олимпиаданы өткiзу барысында барлық құрылымдық бөлiмшелердiң iс-әрекетiн жалпы басқару.

Қарабатырова Айна Қариқызы

Пәндiк курстарға Солтүстiк Қазақстан педагог кадрлардың бiлiктiлiгiн аттыру және қайта даярлау институты әдiскерлерiн бекiту, пән бойынша құжаттарды толтыру, профессорлық оқыту құрамынан пәндiк комиссияларды құру, Президенттiк олимпиаданың ашылуы мен жабылуын ұйымдастыру.

Қалғожина Күлпәш Әмiржанқызы

Олимпиада жөнiнде жұмыс құжаттарын және қорытынды нәтижелерiн дайындау. СҚ ПКБА және ҚДИ әдiстемелiк қызметiнiң жұмысын үйлестiру.

Новик Владимир Францович

Демалыс кештерiн дайындау және өткiзуiне бақылау жасау.

Бекенов Аманжол Бектұрғанұлы

Пәндiк конкурстарды өткiзуге қосылған мектептердiң дайындығын, керектi оқу жабдықтарымен мектептердiң жабдықталуын қамтамасыз ету.

Бактыбаева Балшекер Шоматқызы

Олимпиаданы өткiзу жөнiндегi жұмыс құжаттарын дайындау (бұйрық, хаттама)
бұқаралық ақпарат құралдарымен олимпиаданы жария етуiн қадағалау, пәндiк конкурстар өтетiн орында медициналық қызметтi қамтамасыз ету.

Шәкенов Данияр Қарақанұлы

Көлiктiң тұруын және жүруiн ұйымдастыру, жол полициясымен қос әрекеттi үйлестiру.

Елеукин Құдабай Мырзашұлы

Олимпиада қатысушыларының тамақтануын және тұру жағдайларын, тұру орындарында және шара өтетiн жерде медициналық қызмет көрсетудi ұйымдастыру.

Ризабек Жазитұлы Кәкпенов

Автобусты ұсыну (белгiленген кесте бойынша).

Бiлiм басқармасының
19.10.2010 жылғы № 593
бұйрығымен бекiтiлген

Жалпы бiлiм беретiн мекемелерде 11 сыныптарда III Президенттiк олимпиадасын математика, физика, химия, биология пәндерiнен өткiзу бойынша ұйымдастыру комитетiнiң
ҚҰРАМЫ

Әбiлмәжiнов Темiрғали Текебасұлы

Бiлiм басқармасының бастығы, ұйымдастыру комитетiнiң төрағасы

Қарабатырова Айна Қариқызы

Солтүстiк Қазақстан педагог кадрлардың бiлiктiлiгiн аттыру және қайта даярлау институты директорының мiндетiн атқарушы

Ұйымдастыру комитетiнiң мүшелерi

Каринова Шолпан Танатқызы

Бiлiм басқармасы бастығының орынбасары, төраға орынбасары

Қалғожина Күлпәш Әмiржәнқызы

Бiлiм басқармасы бөлiмiнiң бастығы

Бактыбаева Балшекер Шоматқызы

Бiлiм басқармасының бас маманы

Сәбиева Күлзипә Үмбетәлиева

Солтүстiк Қазақстан педагог кадрлардың бiлiктiлiгiн аттыру және қайта даярлау институты директорының орынбасары

Терейковская Татьяна Викторовна

Солтүстiк Қазақстан педагог кадрлардың бiлiктiлiгiн аттыру және қайта даярлау институтының инновациялық жүйелер кафедрасының меңгерушiсi

Штро Александр Федорович

Облыстық жасөспiрiм балалар шығармашылығы орталығының әдiскерi

Бекенов Аманжол Бектұрғанович

Қалалық бiлiм бөлiмi бастығының м.а.

Данияр Қараканұлы Шәкенов

Спортты дамыту бойынша өңiрлiк оқу-әдiстемелiк орталығының директоры

Төкенова Гүлжан Жұмашқызы

Әбу Досмұхамбетов атындағы дарынды балаларға мамандандырылған облыстық гимназия-интернатының директоры

Қазақстан Республикасының жалпы бiлiм беретiн оқу орындарының оқушылары арасында математика, физика, химия және биология пәндерi бойынша өткен III-шi Президенттiк олимпиаданың 1-шi кезеңiнiң қорытындысы:

Бiлiм беру басқармасының 2010жылдың 19 қазанында шығарылған N 593 «Математика, физика, химия және биология пәндерi бойынша Президенттiк олимпиаданы ұйымдастыру мен өткiзу туралы» бұйрығына сәйкес 17-шi орта мектебiнде 11 сыныптары арасында математика, физика, химия және биология пәндерiнен одимпиада өттi.

Облыстық және қалалық жалпы бiлiм беретiн оқу орындарынан барлығы 243 оқушы қатысты.

Аудан Барлығы
Аумақтық (таңдамалы)
мектептер қатысушылар
1 Айыртау 2 5
2 Ақжар 5 10
3 Аққайың 7 22
4 Есiл 1 3
5 Жамбыл 2 4
6 М. Жұмабаев 1 3
7 Қызылжар 4 4
8 Мамлют 5 9
9 Ғ. Мүсiрепов 1 9
10 Тайынша 5 8
11 Тимирязево 4 11
12 Уәлиханов 2 7
13 Шал ақын 2 5
барлығы: 41 101
14 Петропавл қаласы 18 106
15 Облыстық Дарынды балаларға арналған Лорд
арнайы мектеп-лицейi
1 6
16 Әбу Досмухамбетов атындағы дарынды
балаларға арналған мектеп-интернаты
1 9
17 Қазақ-түрiк лицейi 1 21
облыс бойынша барлығы: 62 243

2 күн аралығында олимпиадаға қатысушылар тапсырмаларды орындаумен айналысты. Әдiл қазылар алқасы — М. Қозыбаев атындағы Солтүстiк Қазақстан Мемлекеттiк Университетiнiң өкiлдерi мен СҚО-ның педагогтық кадрларды қайта даярлау және қабiлеттiлiгiн арттыру институты болды.Әдiл қазылар барлығы 22 адамнан тұрды, оның 12-сi- ғылыми қызметкерлер, 10-ы-СҚМУ мұғалiмдерi.

Тапсырмаларды орындау сапасын салыстыру барысында келесi көрсеткiштерге ие болдық:

Аудан 2009-2010 оқу жылдары
Қатысушылар саны Жүлдегерлер саны
Айыртау 5 -
Ақжар 10 -
Аққайың 22 -
Есiл 3 -
Жамбыл 4 -
М. Жұмабаев 3 Мақтау қағазы
Қызылжар 4 -
Мамлют 9 -
Ғ.Мүсiрепов 9 Мақтау қағазы
Тайынша 8 -
Тимирязево 11 -
Уәлиханов 7 -
Шал ақын 5 -
Барлығы: 101 -
Петропавл қаласы 106 9 және Мақтау грамотасы
Лорд 6 6
Әбу Досмухамбетов атынд. дарынды
балаларға арналған мектеп-интернаты
9 1
Қазақ-түрiк лицейi 21 4
Барлығы: 243 20

Қатысушылардың ұлғаюының жағымды тенденцияларымен қатар аудандық қатысушылардың нәтижелiгi төмендеуде.

243 қатысушылардың ең үлкен балл жинаған 54 оқушы екiншi турға өттi. Президенттiк олимпиаданың аумақтық кезеңiнiң екiншi турына қатысқандар:

Аудан Аумақтық кезеңнiң еiншi туры
Қатысушылар саны Жүлдегерлер саны
Айыртау - -
Ақжар - -
Аққайың 1 -
Есiл - -
Жамбыл - -
М. Жұмабаев 1 Мақтау қағазы
Қызылжар 1 -
Мамлют - -
Ғ.Мүсiрепов 1 Мақтау қағазы
Тайынша 1 -
Тимирязево 2 -
Уәлиханов 1 -
Шал ақын - -
Барлығы: 8 -
Петропавл қаласы 28 9 және Мақтау қағазы
Лорд 10 6
Әбу Досмухамбетов атынд. дарынды
балаларға арналған мектеп-интернаты
3 1
Қазақ-түрiк лицейi 4 4
Барлығы: 54 20

Солтүстiк Қазақстан бойынша өткен Президенттiк олимпиаданың екiншi кезеңiнiң жеңiмпаздары:

Биология

1 орын — Шайхығали Жасұлан-Қазақ-Түрiк лицейi (Сүлейменова Маржан Джумадулловна)

2 орын — Щербаков Иван- Облыстық ЛОРД мектеп лицейi (Липчанская Мария Анатольевна)

2 орын — Шульгин Сергей- Облыстық ЛОРД мектеп лицейi (Липчанская Мария Анатольевна)

3 орын — Юшкевичус Евгений- Бiрiншi гимназия (Косова Ольга Федоровна)

3 орын — Толмачев Михаил- Облыстық ЛОРД мектеп лицейi (Липчанская Мария Анатольевна)

Грамота — Пенчукова Светлана — БЭСТ гимназиясы

Математика

1 орын — Запорощенко Андрей- Облыстық ЛОРД мектеп лицейi (Гриценко Игорь Михайлович)

2 орын — Панкратова Маргарита — Бiрiншi гимназия — (Коркина Наталья Геннадьевна)

2 орын — Нұрғазы Кенжнқозы — Қазақ-түрiк лицейi (Ахмет Кая)

3 орын — Анохина Евгения- Бiрiншi жалпыбiлiмдiк лицей (Малая Галина Петровна)

Химия

1 орын — Клямер Дарья- Бiрiншi жалпыбiлiмдiк лицей (Осипова Надежда Афанасьевна)

2 орын — Джазбаев Рахат- Қазақ-түрiк лицейi (Фатма Байсары)

2 орын — Бекмухамбетова Алина — Бiрiншi жалпыбiлiмдiк лицей (Осипова Надежда Афанасьевна)

3 орын — Катиева Тамара -Бiрiншi жалпыбiлiмдiк лицей (Осипова Надежда Афанасьевна)

3 орын — Шилкина Виолетта -Бiрiншi жалпыбiлiмдiк лицей (Осипова Надежда Афанасьевна)

Грамота — Исентелмирова Камила- Ғ. Мүсiрепов ауданы, Рузаев орта-мектебi.

Физика

1 орын — Грызова Мария — Облыстық ЛОРД мектеп лицейi (Леушин Геннадий Николаевич)

2 орын — Хафизов Руслан- Облыстық ЛОРД мектеп лицейi (Леушин Геннадий Николаевич)

2 орын — Кошеков Абай — Бiрiншi жалпыбiлiмдiк лицей (Косыминина Елена Витальевна)

3 орын — Бүркiтбаев Темiрболат — Әбу Досмухамбетов мектеп-интернаты (Мусабаева Алия Гайсановна)

3 орын — Мубараков Али- Қазақ-түрiк лицейi

Грамота — Данияров Асет- М. Жұмабаев ауданының Б.Баян атындағы Булаево Мектеп-гимназиясы.

Математика, физика, химия және биология пәндерi бойынша Солтүстiк Қазақстан облысының Президенттiк олимпиадасы II кезеңiнiң қашықтық турының қорытындысы

Ағымдағы жылдың 15 қараша күнi Астана уақыты бойынша сағат 10.00-де ҚР Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Интерактивтi студиясының және «Дарын» РҒПО мамандарының бақылауымен математика, физика, химия және биология пәндерiнен III Президенттiк олимпиадасы II кезеңiнiң қашықтық туры өткiзiлдi.Қашықтық турға бiздiң облыстан 20 оқушы қатысты.

Солтүстiк Қазақстан облысы

Тегi, аты-жөнi. Мектеп атауы Ұпайлар
Барлығы Пәндер атауы
1 Анохина Е.С. 1-шi лицей 19 Математика
2 Запорошенко А.С. Лорд лицейi 18 Математика
3 Нұғазы К.Б. ҚТЛ 22 Математика
4 Панкратова М.Е. 1-шi гимназия 16 Математика
5 Фехрединов P.P. 1-шi гимназия 17 Математика
6 Бүркiтбай Т.О. Әбу Домахамбетов атындағы гимназия-интернаты 12 Физика
7 Грызова МИ. Лорд лицейi 24 Физика
8 Кошеков А.К. 1-шi лицей 15 Физика
9 Мубараков А.С. ҚТЛ 25 Физика
10 Хафизов P.P. Лорд лицейi 21 Физика
11 Жазбаев P.O. ҚТЛ 25 Химия
12 Катиева Т.Д. 1-шi лицей 23 Химия
13 Клямер Д.Д. 1-шi лицей 18 Химия
14 Шилкина В.В. 1-шi лицей 24 Химия
15 Бекмухаметова А. М. 1-шi лицей 22 Химия
16 Толмачев М .10. Лорд лицейi 22 Биология
17 Шайхығали Ж.А. ҚТЛ 24 Биология
18 Шульгин С.Ю. Лорд лицейi 22 Биология
19 Щербаков И.С. Лорд лицейi 18 Биология
20 Юшкевичюс Е.О. 1-шi гимназия 21 Биология

Осы турдан 23-25 ұпай жинаған жеңiмпаздар 19-шi қарашаға дейiн эссе жұмыстарын (оқу тiлi және ағылшын тiлiнде) бiлiм басқармасына жiберулерi тиiс.